A 2025-ös évtől Nagy Sándor hallássérült-referens atya munkáját
egy héttagú vezetőségi csapat segíti.


Nagy Sándor atya vagyok. 2018 óta vagyok a Katolikus Hallássérült Pasztoráció referense, 2022 óta pedig a Tabáni Plébánia plébániai kormányzója. Szüleim siketek, én magam halló vagyok, CODA. Ismerem a jelnyelvet. Az országban egyedülálló módon, a tabáni templomban vasárnaponként együtt ünneplünk siket, nagyothalló és halló testvérekkel, együtt járjuk a tanítványság útját, és tanulunk egyre jobban szeretni – Jézustól és egymástól, hangzónyelven és jelnyelven is.

Fábián István vagyok. Születésem után hét hónapra volt egy járvány, ami miatt siket lettem. Siketnémák általános iskolájában tanultam Budapesten a Festetics utcában. Azután 5 évig szakmunkás képzést és középiskolát is végeztem. Sportoltam 40 évig: úsztam és vízilabdáztam. Kilencszer siketlimpián is szerepeltem. Sándor atya kérésére részt veszek a vezetőség munkájában.

Kompán Julianna vagyok. Halló, keresztyén családba születtem, a környezetemben nem volt hallássérült személy, amikor elkezdtem a jelnyelvet tanulni. Érdeklődésből kezdtem el a tanfolyamot. Aztán Isten vezetett benne, Ő már tudta az életemben a jelnyelv helyét. Nemcsak egy-egy tanfolyamot végeztem el, hanem minden szintet, végül a tolmácsképzőt is. 2014 óta vagyok végzett jelnyelvi tolmács és a kezdetektől egyházi területen is tolmácsolok különböző felekezeteknél. Isten ezt a szolgálatot bízta rám. Reformátusként a katolikus hívek közé is így kerültem, hogy szükség volt tolmácsra. Később megalakítottuk azt a tolmácscsapatot, akikkel együtt végezzük a tolmácsolás szolgálatát a Pasztorációban. Eddig is igyekeztem az akadálymentesítés szempontjait képviselni minden területen, így a Pasztoráció vezetőségében is ezt a szolgálatot vállaltam, hogy a miséken túl, a nagyobb egyházi rendezvények akadálymentesítését is próbálom szervezni, hogy legyen tolmács mindenhol, ahol hívő hallássérült személy is jelen van. Illetve a halló és hallássérült hívek közötti kapcsolatépítésben is igyekszem kivenni a részem.

Lauer Tamás vagyok. Hallóként születtem, balesetben vesztettem el a hallásomat 30 évvel ezelőtt. Informatikusként dolgozom és mellette matematikát tanítok a Török Béla EGYMI-ben. (Nagyothallók iskolája). A Katolikus Hallássérült Pasztorációban 2010 óta tevékenykedem. Sanyi atya kérésére örömmel mondtam igent, hogy csapatban tudjunk gondolkozni és segíteni neki a sorstársakért végzett szolgálatban. Diakónusként a liturgiában, lelkigondozásban segítek. Informatikusként honlapok gondozásában tudok segíteni. Szerkesztem a Hallássérült Hívek Hírlapját. Szívügyem a nagyothallókkal való törődés, ezért a feliratozást szorgalmazom és aktívan csinálom, mind a MTVA-ban, mind a Tabánba, illetve az online felületeken. Mindemellett fontosnak éreztem, hogy a siket testvérekkel is tudjak kommunikálni, ezért jelnyelvi tanfolyamokat végeztem a B1/2 szintig.
Jézus és … a megbocsátás (2024)
MTVA portré film a Katolikus Krónikában (2023)
Hogyan higgyen, aki nem hall (2011)

Popovics Zoltán vagyok. Veleszületett siket vagyok. 1958-1968 között tanultam a siketek iskolájában. Utána a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskolában kerámia és rajzoló szakot végeztem. Érettségiztem is. Munkahelyeim: Kerámia műhely, utána Kartográfiai Vállalat, végül Hallássérült Pasztoráció (1987-2000). 1978 óta járok siket misére, ahol önkéntes munkát is végzek. Már nyugdíjas vagyok, mégis szolgálok folyamatosan a Pasztrorációban.

Simor Endre vagyok. Siketen születtem. A nagyothallók iskolájában tanultam. A hallók között sportoltam és végeztem a középiskolát. 1987-ben amikor megismerkedtünk Eszterrel, akkor eleinte elkezdtem néha eljárni vele a Pasztoráció programjaira, majd azután évente a karácsonyi misére is. 2018 óta időnként a siket misére is jártunk a halló misén kívül. Amióta a Tabánba helyeződött át a siket mise helyszíne és nagyon tetszett nekünk a teljes akadálymentessége azóta szinte már csak oda járunk. Így jobban megismertük a siket közösséget és már testvéreimnek érzem őket. Eddig sosem akartam a vezetőségbe kerülni, de Sanyi atya kérdésére már gondolkodás nélkül elvállaltam a vezetőségi munkát. Főbb feladataim: Utazással kapcsolatos teendők intézése és részvétel a jelnyelvi műhely munkájában.

Simor Endréné (Csurgai Horváth Eszter) vagyok. Siketen születtem. Budapesten a siketek iskolájába jártam, majd a hallók között szereztem szakmát és hallókkal jártam sportolni. Nagyon régen történt, amikor a siketek általános iskolájában jártam, akkor találkoztunk Popovics Zoltánnal, beszélgettünk és meghívott engem, hogy van lehetőség siket hittanra járni. Akkor 1984-ben elkezdtem Vilma nővérhez járni hittanra kb. 4-5 évig. Örülök, hogy van siket mise, ezért szívesen járok misére, kirándulni és zarándokolni. Jól érzem magam, amikor ott vagyok a siket közösségben. Én sem akartam soha vezetőségben lenni. Sanyi atya kérésére örömmel elvállaltam a vezetőségi feladatot. Főleg a vezetőségi munkában való segítségben, a jelnyelvi műhelyben és ötletelésben vállalom a feladatot.

Vezér Ágnes vagyok. Hallóként születtem. 52 éve, 5 évesen egy – ki nem tört – rubeola fertőzés szövődményeként a bal fülemre teljesen elvesztettem a hallásomat, a jobb fülemen egy kisebb halláscsökkenést állapítottak meg, melyre egy, akkor egy még dobozos hallókészüléket kaptam, de azt nem hordtam. Egy később kapott fül mögötti készüléket is csak idő elteltével kezdtem használni, azt már tudatosan. Hallók közé jártam iskolába. Közgazdasági Szakközépiskolában számítástechnikai szakon érettségiztem. 15 évet dolgoztam bankban. Majd majdnem 20 évvel ezelőtt – egy akkor tájt alakult Egyesület révén megismerkedtem a nonprofit világgal, így 2006 tól dolgozom a Napra-Forgó Zrt-nél, pénzügyesként és gazdasági ügyek intézésével foglalkozom. Ez a cég megváltozott munkaképességű emberek munkába helyezésével foglalkozik. 1996 óta vagyok SINOSZ tag. Egy ökumenikus találkozón vettem részt először, mint érdeklödő. 2016-ban találkoztam Lauer Tamással és együtt kezdtük a Nagyothallók lelkigyakorlatának szervezéséhez és ezzel indult a szorosabb kapcsolat a pasztorációval. A Farkasréti Mindenszentek plébánia területén nőttem fel, ide jártam hittanra, közösségbe és jelenleg is itt élek a Sashegy azon részén, amely 1991-ig a Tabáni Plébánia területe volt. Amikor kiderült, hogy Nagy Sándor atya lesz a plébániai kormányzó, akkor Ő nekem említette, hogy számít rám a feladatokban. A feliratozás „úttörő” feladat volt még a Mátyás templomban. Ez itt kibővült azzal, hogy a Tabánba járó halló hívők közül toboroztunk egy kis csapatot és ezzel a lépéssel a két közösséget próbáltam összeismertetni. Szívesen vállalom a háttérfeladatok azon részét is, amely segíti a hallássérült csoport beilleszkedését és a Tabániak részéről a befogadást és a megmaradást.
A fotókat készítette: Kompán Julianna